fbpx

ENNE ja PÄRAST | Ajaloo ja Kaasaegse Arhitektuuri Kohtumispaik

Oleme võtnud eesmärgiks jäädvustada tänast Eestimaa linnapilti. Aastatega muutuvad linnad ja hooned palju. Ning sellele aitame kaasa ka meie oma igapäevase äritegevusega. 

ENNE & PÄRAST on postituste seeria, mille käigus vaatame üle kuidas nägid välja hooned enne ja kuidas näevad välja pärast ehitustöid. Tõsi ta on, et mõni hoone lagunes või kinnistu seisis tühjana aastaid ja meie mälus seal varasemalt justkui midagi polnudki. Kuid kes otsib, see leiab. Nii plaanimegi tuua iga nädal lugejateni killukese ajalugu ja infot oma uutest fassaadiprojektidest. 

 


Kõik algas kaubahoovist nimega “Chr. Rotermann”

Rotermanni kvartalil on mainekas, põlvest põlve pärandatud ning ajast ammusest ajalugu. Esimese Rotermanni pereliikmena asus 1828. aastal Tallinna elama käsitöölisest mütsimeister Christian Abraham Rotermann. Omanimelise kinnistu peal asutati algselt kaubahoov, mis tegeles peamiselt ehitustarvete valmistamise ning kauba sisse – ja väljaveoga.

 

Rotermanni maja
Rotermanni maja 1850 (EKM j 3558 G 5805); Eesti Kunstimuuseum SA

 

Kakskümmend üks aastat hiljem, ehk aastal 1894, kerkis Viru väljaku kõrvale juba suurem kaubamaja, ning ajapikku terve vabrikute kompleks. Tulemusena hakkas ilmet võtma Mere puiestee äär, kuhu kerkis tänaseks tuntud kvartal nimega Rotermanni.

 

19. sajandil oli Rotermanni tööstusrajooni areng kiire. Merepoolsesse ossa kerkis tärklisevabrik, aurusaehoone. Mere puiestee poolne äär sai omale uued kaubahooned ja jahuveski. Ning Hobujaama tänaval alustas makaronivabrik.

 

Hobujaama tänav.
Tallinna vaated. Hobujaama tänav aastal 1986 (TLM F 10144:19); Tallinna Linnamuuseum

 

 

Areng jätkus ka 20 sajandil. Kerkisid mitmed uued hooned – viljaelevaator ja jahuveski ning viiekorruseline kruubiveski, teiste hulgas uhke kõrge korsten, mis on tänasenigi Rotermanni kvartali majakaks.

 

Vaade Rotermani tehaste hoonetele 1900a.

Vaade Rotermanni tehaste hoonetele, aasta 1900.  (TLM F 8983:24) Tallinna Linnamuuseum

 

Sõjad ja segaduste aeg Rotermanni kvartalis

 

 

Sõda ja segadust täis perioodil käis ka Rotermanni kvartali hiilgeaeg üles-alla. Küll aga leiti põhjust Eesti esimese automüügiesinduse rajamiseks. Teisalt elati üle suuri tulekahjusid ja okupatsioonide tõttu toimunud ümberkorraldusi.

 

1970. aastate alguses loodi Tallinna kesklinna radikaalne ümberehituskava, mille järgi oleks pidanud Viru hotelli juurest sadamasse suunduma erakordselt lai jalakäijate boulevard. Teostus oleks aga tähendanud Rotermanni kvartali likvideerimist.

 

Rotermanni kvartal
Õhuvaade Tallinna kesklinnale; Rotermanni kvartal. (EAM Fk 16652) Eesti Arhitektuurimuuseum

 

Sõdade ja nõukogude aeg mõjus kvartalile laastavalt. Sellele järgnenud teadmatuse ja määramatuse ajal kippusid tööstushooned lagunema sedavõrd, et nende remonditöid peeti ebareaalseks.

 


 

Miljööväärtuslik piirkond

 

Täna tunneme kvartalit miljööväärtusliku piirkonnana. Muinsuskaitse nägemuse järgi peaks vanas tööstuskvartalis eksisteerima koos päevi näinud ja värskenduskuuri saanud tööstusehitised ning kvaliteetne kaasaegne arhitektuur. Uute ehitiste kõrguspiiranguks on 24m, mis on tuletatud vana viljaelevaatori harjakõrgusest.

 

Rotermanni kvartali aerofoto. Suvi 2001
Aerofoto Rotermanni kvartal (EAM Fk12504), Eesti Arhitektuurimuuseum

 


 

Eksklusiivsed uusehitised omanäoliste fassaadidega

 

Nüüdseks on Rotermanni kvartalis renoveeritud kruubiveski, nisu- ja rukkiveski, prooviveski, katlamaja ja jõujaam ning laudsepatöökoda. Lisaks näitab kvartalis oma uut ilmet 2016 aastal parima restaureeritud hoone preemia saanud Elevaatorihoone.

 

Rotermanni majad. FixFas fassaadimaterjal

 

Kaasaegse arhitektuurina avaldavad kvartalile au eksklusiivsed uusehitised, mille teostusel ka meie omapoolse panuse andsime. Puna-kuldsete majade fassaadimaterjalidena on kasutatud ALUCOIL alumiinium komposiitplaate. Fassaadi värvilahendus (loe ka postitus: Millist värvi fassaad valida?“) on omanäoline ning paistab möödujatele silma nii öise valguslahenduse kui päevase päikesega. Toonina on kasutatud “Alucoil Sparkling Antracite Grey“. Kuldne ja punane maja valmisid 2017 peatöövõtja Nordecon AS-i poolt.

 

 

Objekti info:

Projekteeris: HG Arhitektuur
Peatöövõtja: Nordecon AS
Maja valmis: 2017