Milline maja fassaad valida?

Hoone Fassaad on esmamulje kujundamise juures olulise tähtsusega. See kas sobib keskkonda või mitte. Kestab aastaid ja ei nõua hooldust või tekitab peavalu ning röövib aja. Ükskõik kas mõtlete maja värskendamise või uue ehitamise peale on fassaadi valik üks olulisemaid küsimusi.

Järgnevalt oleme tutvustanud enim levinud fassaadide lahendamise viise, et aidata teil kaasa mõelda maja fassaadi valikul.

Alustuseks, mida mõtleme kui räägime fassaadist?

Fassaadi all peame ennekõike silmas hoone seda osa, mis katab suurema osa teie kodu või hoone väli pinnast. Tema eesmärgiks on tagada hoone funktsionaalsus ning arhitektuurne ilme. Ning loomulikult eeldab iga kinnisvara omanik, et fassaad ja fassaadimaterjali valik tagab tema kinnisvara väärtuse ja kestuse ajas.

Tecu Oxid vaskplaadid
Tecu Oxid vaskplaadiga kaetud fasssaad

Millega peaks arvestama maja välisilme loomisel?

Fassaadide ideid ja inspiratsiooni kogudes tuleb tõdeda, et valik on läinud laiaks. Materjale on võimalik leida igast maailma otsast ja igasugusele eelarvele. Töötlemisvõimalused on muutunud mitmekesisemaks, mis omakorda kasvatab mängumaad. Võimalik, et ainukesed piirid seavad elamuehitusload.

Fassaadi müüjatena soovitame planeerimisel arvestada veel:

  • Asukohaga sisemaal või mere ääres
  • Hoone otstarbega
  • Tarindi koormusega (eriti renoveerimisel)
  • Paigaldamisega
  • Hoolduskuludega jne
Tartus asuva erkaool-lasteaia fiibertsementplaadiga fassaadilahendus

Paigalduskulud on  tähtis kriteerium, millest mööda vaadata ei saa. Materjal võib küll fassaadivisiooniga ühtida kuid kindlaks tasub teha ka paigaldamise viisid -, ja ajaline kulu selgeks. Soovitame pidada nõu fassaaditöid teostavate ettevõtete ning materjali müüjatega, et kõik osapooled saaksid projektist üheti aru.

Millised fassaadimaterjalid meie kliimasse sobivad?

Oleme välja toonud fassaadimaterjalid, mis sobivad hästi meie põhjamaisesse kliimasse. Maitse üle ei vaielda ja nii on ka keeruline reastada fassaadikatteid populaarsuse järjekorras.

Küll aga loetleme siin üles traditsioonilisemad ja need, mille puhul eluiga pikem.

Tellisest fassaadid

Tellis on tänaseni laialdaselt kasutust leidnud materjal. Tema ajatu välimus ja hea vastupidavus on kindlasti üks põhjuseid miks seda materjali kõrgelt hinnatakse. Kuid et tagada välimuse säilimine on oluline müüriladuja oskused ja kasutatud materjalid.

Täna on turul palju uudseid tellise ladumisviise, mis võimaldavad arhitektuuriliselt ka kõige keerukamad lahendused ellu viia.

Oleme ise aidanud lahendada arhitektidel hooneid, kus telliskivisein rajatakse vundamenti või sillust rajamata. Selliseid lahendusi näeme üha rohkem linnapildis, kus hoonetel on esimesed korrused kasutusel poe või mõne muu äripinnanana ning tihtilugu klaasist seintega

BAUT fassaadilettise ladumise näide - nurgalahendus
Raatuse tervisekeskus, tellis laotud BAUT tellise kinnitussüsteemiga
töökoja 1 maja koos fund büroohoonega

Komposiit materjalist fassaadid

Komposiit on üldnimetus materjalile, kus on mitu erinevat toorainet omavahel kokku surutud. Tulemuseks on saadud tugevam ja vastupidavam plaat, mille pindmisi kihte on võimalik erinevate dekooridega viimistleda. 

Välifassaadideks mõeldud komposiitplaate valmistatakse enamasti PVC-st, erinevatest kiudainetest – fiiber, tsement jne. Komposiit on oma olemuselt üks vastupidavamaid võimalusi fassaadide kujundamisel.

Nii dekoori kui ka pinna struktuuri valik on väga lai. Omadustelt on tegu tulekindla ja ilmastikule vastupidava materjaliga. Siinkohal peab ära mainima, et paljud tootjad annavad oma plaatidele mitmekümne aastaseid garantiisid, mis kinnitab selle materjali vastupidavust

Komposiitmaterjalide paigaldamisel tuleb arvestada, et fassaadiplaat vajab tuulutust. Eriti meie kliimas on temperatuuri kõikumised ja paisumised suured, mille tõttu vajab plaat nii öelda mängimisruumi. Ventileeritav fassaad on aastate jooksul kogunud üha enam populaarsust ning paigaldajate leidmisega ei tohiks täna enam probleeme olla.

Kindlasti soovitame nõu pidada komposiitmaterjalide  ja karkassiisüsteemi pakkujatega, kes oskavad oma kogemusest tulenevaid juhtnööre jagada.

Hästi paigaldatud komposiitplaat, millel on kvaliteetne ja keskkonda sobiv kinnitussüsteem kestab aastakümneid ja nõuab ainult aeg-ajalt tolmu pühkimist.

Naturaalsest kivist fassaadid

Kuigi kividest laotud seinad on kulukas töö, siis võime me sajandite tagust kätetööd näha veel tänagi. Tegemist on kergesti hooldatava ja ülimalt vastupidava materjaliga, mida meie esivanemadki hankida oskasid. Sarnaselt tellisele, määrab ka kivifassaadi ladumise kvaliteedi fassaadimeistri oskused. Kuigi tegu võib olla kalli paigaldusprotsessiga on ökonoomsem viis anda oma hoonele see ajatu ja hooldusvaba välimus.

Alternatiivina kivimüüri ladumisele on olemas ka betoonist, kiltkivist, tsemendist jne. valmistatud fassaadiplaate. Eelpool nimetatud kive võib paigaldada FixFas-i poolt pakutavate karkassisüsteemide peale, mis tagab maja fassaadi tuuldumise ning vastupidavuse.  

Tänaseks omame kogemusi ka 50 kilogrammiste fassaadikivide liimimisega ja peit kinnitamisega, mis jätab fassaadiplaadile puhta ilme.

Naturaalse kiltkiviga eramaja fassaad
büroohoone Lõõtsa 12
Lõõtsa 12 Büroohoone sissepääs, messingust fassaadiplaadid

Metallist fassaadid

Metallist fassaadide all mõtleme viimistlusmaterjale nagu alumiinium, terasplekk, vaskplaadidterasest fassaadivõrgud, venitatud fassaadivõrgud jne. Tegemist on vastupidavate materjalidega, mis kestavad aastakümneid ja vajavad vähest hooldust ka välitingimustes. Metallide, nagu näiteks vask või messing, omapära peitub selles, et ajas muudavad need oma värvi.  

Fassaadidele kinnitatakse enamasti õhukesi paane ehk ribasid, mida on kerge töödelda ning perforeerida vastavalt äranägemisele. Metallist fassaadikatete nõrkuseks võib olla tema pehmus. Enamasti kinnitatakse fassaadidele õhemaid paane, mis aga muudab materjali vastuvõtlikumaks löökidele ja muljumistele.

Alumiinium komposiidist fassaadid

Alternatiiviks pehmele metallile võib olla alumiinium komposiitplaat, mille mõlemad pooled on kaetud õhukese alumiinium lehega. Kuid mida jäigastab seestpoolt termoplastiline polüetüleen vaik või tulekindel kiht. Tegemist on dekoratiivmaterjaliga, mida saab kasutada nii väli – kui ka sisetingimustes.

Alumiinium komposiitplaadi eelised:

  • Kerge töödelda (kuju, kassette jne)
  • Võimalus perforeeringuga kujundada fassaadile mustreid
  • Võimalus paigaldada suurte plaatidena
  • Kameeleonvärvid ehk holovärvid
  • Võimalus painutada ja valmistada kaarjaid elemente
  • Lai toonide valik

Komposiitplaate saab kinnitada peitkinnituse, liimi või läbivkinnituse abil alumiiniumprofiilide või terasprofiilide peale.

Rocca ärihoone
Rocca al Mare ärihoone, Alucoil komposiitplaadiga

Nüüd kus teil on parem ettekujutus sellest, milliseid materjale kasutatakse, millised on nende eelised ja mida silmas pidada soovitame tutvuda materjali pakkujatega. Toonide valik võib silme eest kirjuks ajada. Kuid pikaaegsetel materjali müüjatel on kogemused, mida teiega jagada oskavad.

FixFas pakub fassaadi viimistlusmaterjale koos kinnitustarvikutega. Meie salongis on võimalik tutvuda erinevate fassaadimaterjalide ja värvikataloogidega. Vajadusel abistame fassaadimaterjali valikul ning kinnitamisel.